Turizmde yeni destinasyon

Dünyanın en önemli kültürel miraslarından Efes Antik Kenti ile Türkiye’nin en önemli doğal mirasları arasında yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı arasında Bisiklet yolu yapılacak.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Efes Antik Kenti’nin yer aldığı İzmir’in Selçuk ilçesi ile Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın yer aldığı Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı beldesi arasındaki yaklaşık 43 kilometrelik güzergahta Kuşadası Belediyesi ile Türkiye Bisikletliler Derneği tarafından çevre belediyelerin de katkılarıyla bisiklet yolu yapılacak.

Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, 43 kilometrelik bisiklet yoluyla Kuşadası’na yeni bir destinasyon kazandıracaklarını belirterek, “ Dünyada 10 milyondan fazla bisiklet kullanıcısı bulunuyor ve turizm alanında değerlendirilmesi gereken önemli bir potansiyel var. Türkiye Bisikletliler Derneği ile birlikte Efes Antik Kenti’nden başlayıp, Kuşadası şehir merkezinden geçen ve Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda son bulan yaklaşık 43 kilometrelik bir bisiklet yolu oluşturuyoruz. Hedefimiz bölgemizde yeni bir destinasyon oluşturmak. Bu amaçla, çalışmalara başladık. Efes Antik Kenti dünyanın en önemli kültürel miraslarından biri. Aynı zamanda Dilek Yarımadası Milli Parkı da fauna ve florasıyla ülkemizin en önemli doğal mirasları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Böylesine tarihi, kültürel ve doğal miraslar arasında oluşturulacak bisiklet yolu ve yeni destinasyon, turizme önemli bir çeşitlilik kazandıracak. Böyle bir bisiklet yolu bir turizm bölgesinde ilk kez yapılacak. Hedefimiz, Kuşadası’nı bisiklet turizminin merkezi yapmak.“ dedi.

Efes Antik Kenti ile Dilek Yarımadası Milli Parkı arasında bisiklet yolu yapılması amacıyla Kuşadası Belediyesi yetkilileri ile Türkiye Bisikletliler Derneği tarafından inceleme yapıldı. Çalışmalara katılan Türkiye Bisikletliler Derneği Başkanı Metin Suyabatmaz, ”Belediye Başkanımız Altungün’ün daveti üzerine Kuşadası’na geldik. Tarihi, kültürel ve doğal güzellikler arasında yep yeni bir bisiklet yolu için çalışmalara başladık. Oluşturmayı planladığımız yeni bisiklet yolu ile bisiklet turizmi Kuşadası’na yeni bir soluk getirecek. Özellikle durgun sezonlarda Kuşadası turizmine can verecek ve önemli biralternatif olacak. Hedefimiz bisiklet turizminin geliştirilmesi. Bunun için belediye ile birlikte Kuşadası’nda gerekli altyapıyı oluşturma hazırlıkları yapıyoruz. Bu çalışmamız ile hem bisiklet turizmi gelişecek, hem de yazın yoğunlaşan, kilitlenen Kuşadası trafiğine bir alternatif ulaşım taşıtı olarak bisikletin entegre edilmesi sağlanacak Bunun için fizibilite yapıyoruz.” diye konuştu.

Bu arada, bu çalışma sonunda, İspanya’dan başlayarak İtalya ve Yunanistan’dan geçen 5 bin 800 metrelik Akdeniz Bisiklet yolu projesine Kuşadası, Selçuk, Efes Antik Kenti ve Dilek Yarımadası Milli Parkı da dahil edilmiş olacak. İspanya’dan başlayan Akdeniz bisiklet yolu projesi Fransa, İtalya, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan ve Türkiye’den geçiyor.

e-Haber Ajansı (e-ha) Can Karabulut 06.12.2013