Thebai

thebaiAydın ili Söke ilçesi, Yeni Doğanbey köyünün sınırları içinde ve köyün kuzeybatı yönünde bir tepe üzerinde bulunan bu antik kent, günümüzde unutulan kentlerden birisidir. Kente ulaşmak için, Tuzburgazı ve Yeni Doğanbey köyü geçildikten sonra balıkçılık kooperatifinin hemen karşısındaki yoldan kentin bulunduğu tepeye ulaşmak mümkündür. Eskiden çam ağaçlarının içinde zorlukla geçilen tepe, yangından sonra şimdi kolayca kente ulaşılmasına olanak tanımaktadır.

Bulunduğu tepenin görüş alanı oldukça geniştir. Yani konum olarak geniş bir alana hakimdir. Tepenin üzeri bir akropol şeklinde olup 170 m uzunluğunda 50 m genişliğindedir. Bu alan esasında kayalık olup, binaların yapılmasında yer yer doğal kayaçlardan faydalanılmıştır.

Sisam adası ile Priene kentleri arasında tam sınırda bulunan ve Sisam’ın uç kalesi olarak görev yapan Thebai, surlarla çevriliydi. Bugün sur izleri yer yer görünmekle birlikte güneybatıdaki sur duvarı sağlam olarak günümüze kadar gelmiştir. Kuzey-güney ve doğu yönündeki duvarların bazıları milli park yangınından sonra tahrip olmuştur.

Günümüzde kentle ilgili çok fazla yapı buluntusu göze çarpmamaktadır. 1996 yazında milli parkta çıkan yangından önce tepe üzerinde belli olan yapıların duvar izlerini, bugün etrafı kaplayan otlar nedeniyle görmek oldukça zordur. Ancak evlerde, dibek taşı olarak kullanılan kayaya oyulmuş birkaç çukurluk seçilebilmektedir.

Sonuç olarak Thebai M.Ö. II. yüzyılın sonuna kadar ayakta kalmış ve bu yıllarda sınır savaşları sonucunda bir daha iskân edilmemek üzere terk edilmiştir. Bu durum, kent kalıntılarının günümüze kadar ulaşmasına yardımcı olmuştur.