Plajlar

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın Dilek Yarımadası bölümünün kuzey kıyılarında doğal güzelliğiyle insanları kendine çeken tertemiz koylar bulunmaktadır. Bu koylar, uluslararası önem taşıyan ve varlığı kıyıların temizliğinin ve güvenliğinin patenti olarak gösterilen, mavi bayrak ödülüyle ödüllendirilmiştir.

Kalamaki koyları olarak bilinen bu koylar; İçmeler koyu, Aydınlıkkoyu, Kavaklıburun (Kalamaki) koyu, Karasu koyu şeklinde sıralanır.

1. İçmeler koyu

icmeler2icmeler

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu koy, milli parkın giriş kapısından girildikten hemen sonra giriş yolunda dönülen ilk dönemeçtedir. Giriş kapısına uzaklığı bir km olup, yolun sağ tarafında düzenlenmiş günübirlik tesislerin olduğu, Horoz derenin oluşturduğu vadinin denize ulaştığı yerde bulunmaktadır.

Ayrıca bu koy, Kalamaki plajlarının ilki ve en kolay ulaşılanıdır. Bu koy, ormanla denizin kucaklaştığı ve insanların sıcak günlerde serinlemek için geldiği ilk duraktır. Bu koyun, kıyı uzunluğu 310 metredir. Ayrıca 200-300 metrelik kıyı şelf sahası ile özellikle çocuklarını denize korkmadan bırakmak isteyen ailelerin ve Güzelçamlı halkının en çok tercih ettiği bir koydur. Bu koya, oldukça düz sayılabilecek bir meyille anayoldan ayrılan toprak yolla ulaşılmaktadır. Burada oldukça sık kızılçamlar, ara ara makiler ve tek tük çınar ağaçları bulunur.

2. Aydınlık koyu

aydinlik1aydinlik2

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Helikopter pistinin kuzeyinde, içmeler plajından sonra, ikinci günü birilik kullanım alanı olarak düzenlenmiş olan Aydınlık koyu bulunmaktadır. Giriş kapısına uzaklığı ise 5 km’dir.

Kavaklıburun koyundan sonra ikinci uzun plajına sahip olan bu koyda, içmeler koyunda olduğu gibi kızılçamlar sahile kadar inmekte, tek tük çınar ağaçları ve yer yer makiler yayılış göstermektedir.

3. Kavaklıburun (Kalamaki) koyu

kavakliburun

kavakliburun2

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu koylara adını veren (Kalamaki plajları) ve eski adı Kalamaki olan bu plajın adı, yer yer kavak ağaçlarının bulunması nedeniyle Kavaklıburun olarak yeniden isimlendirilmiştir.

Toplam 1,000 metrelik doğal plaj uzunluğu ile milli parkın en uzun plajına sahiptir. Milli parkın giriş kapısına uzaklığı 9 km’dir.

4. Karasu koyu

karasu

karasu 2

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kavaklıburun koyunun hemen batısında yer alan karasu koyu, 450 metre uzunluğunda doğal plaja sahiptir. Kısmen engebeli olan bu koyda, az miktarda kızılçam, çok sık makilikler ve yer yer yaşlı çınar ağaçları yayılış gösterir.

Günübirlik olarak kullanılan koyların içerisinde giriş kapısına en uzak olan koydur. Giriş kapısına uzaklığı 11 km.