Milli Park’ta yasağa aldıran yok

hab1Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı Beldesinde bulunan dilek yarımadası milli parkında her yıl yapılan kontroller aksayınca ziyaretçilere de gündoğdu ve piknik tüpleriyle milli parka girmeye başladılar.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte Dilek Yarımadası Milli parkına gelen ziyaretçilerinde sayısı her geçen hafta artarak devam ediyor. Yasak olmasına rağmen milli park girişinde her yıl yapılan aramaların bu yıl aksaması sebebiyle vatandaşlar yasağa aldırış etmeden piknik tüplerini ve mangalları araçlarında sokmaya devam etti ancak yasağa aldırış etmeyen ziyaretçilerden doğacak olan tehlikeyi yine kendileri gibi milli parka gelen duyarlı ziyaretçiler önledi.

Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ” Dilek Yarımadası Milli parkı Akdenizden Kafkasyaya kadar olan bitki türlerini bünyesinde bulundurması nedeni ile Avrupa konseyi tarafından Biyogenetik rezerv alanı ilan edilmiştir. Bu parkı en büyük tehlikesi yangındır. Bu parkın girişinde geçtiğimiz yıllarda Jandarma tarafından parka giriş yapan araçlarda aramalar yapılıyordu. Bu aramalar sonucu tüp ve mangalla el konuyordu. Bu yılda bu kontrollerin yapılması gerektiğini düşünüyorum çünkü tüp ve mangallar tehlike saçıyor.” dedi.

Dilek yarımadası Milli park Müdürü Erdinç Kutsal ise “ Dilek Yarımadası Milli Parkında bilindiği gibi mangal ve ateş yakılması tehlikeli ve yasaktır bu nedenle ziyaretçilerimizi bu konuda sık sık uyarıyor ve duyarlı olmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

(e-ha) Can Karabulut 18.06.2013