Milli Park’ta Göçmen Kuşlar Kutlaması

Dünya Göçmen Kuşlar Haftası Kuşadası’nda 5 farklı ülkeden öğrencilerin katılımıyla kutlandı.

Dünya genelinde kutlanan (World Migratory Bird Day) Dünya Göçmen Kuşlar haftası nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı Aydın İl Şube Müdürlüğü Doğa ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından Aydın ve Kuşadası’nda Göçmen Kuşlar ve Kuş Habitatlarının önemi hakkında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda Efeler Şehit Rıfat Tunçbilek Ortaokulu ve Avrupa Birliği Comenius Okul Ortaklığı projesi kapsamında İtalya, İspanya, Litvanya, Norveç ve Fransa’dan Türkiye’ye gelen toplam 73 kişilik öğrenci ve öğretmen grubu, Kuşadası’na bağlı Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisindeki Doğanbey Köyü Ziyaretçi Tanıtım Merkezinde ağırlandı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Aydın İl Şube Müdürü Nihat Andaç, 5 ayrı ülkeden yer alan katılımcılarıyla uluslararası nitelikteki bir grubun bu yıl Dünya Göçmen Kuşlar etkinliğinde yer almasının Aydın ili adına mutluluk veren bir ayrıcalık olduğunu belirterek, küreselleşen dünyada sosyal sorumluluk taşıyan global etkinliklerin yarattığı farkındalık anlayışının önemine dikkat çekti. Andaç, göçmen kuşların ve kuş habitatlarının korunması ve önemi hakkında bilgilendirmeler yaparak, etkinliğe katılanları Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Daha sonra etkinliğe dahil olan öğrencilere Aydın İl Şube Müdürlüğü Mühendisi A. Egemen İşçan tarafından Büyük Menderes Deltası ve Göçmen Kuşlar hakkında bilgilendirme sunumları yapıldı. Akabinde ise etkinliğe katılan öğrencilerle birlikte Büyük Menderes deltasında kuş gözlem çalışması gerçekleştirildi. Gezi, gözlem ve sunumların bitiminden sonra Orman ve Su İşleri Bakanlığı Aydın İl Şube Müdürlüğünce yaptırılan tişört, şapka ve korunan alanlarımızın tanıtımına ilişkin el broşürleri öğrenci ve öğretmenlere dağıtıldı.

21.05.2014 AjansKonya