Milli Park’a 32 Alageyik 10 Bin 700 Keklik Salındı

alageyikBir zamanlar Türkiye’de yalnızca Antalya Düzlerçamı bölgesinde bulunan ve soylarının korunması için bir kısmı 2011 yılının Mart ayından itibaren Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı beldesindeki Dilek Yarımadası Milli Parkı’na nakledilen alageyikler çoğaldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim İbrahim Çiftçi Doğal yaşamı güçlendirmek için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek Milli Park’a 32 alageyik 10 bin 700 adeta keklik salındığını söyledi. Aydın’da açılış ziyaret ve temel atma programlarına katılan Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, Aydın’da deniz turizminin yanında doğa turizmini de geliştirmek için çalışmalar içerisinde olduklarını, doğa turizminden daha çok para kazanıldığını söyledi.

Milliparka yerleştirilen fotokapan görüntüleriyle başarı ile çiftleştikleri görülen ve bölgeye uyum sağlayarak üremeleri devam eden alageyiklerin sayısının her geçen gün arttığı öğrenildi. Koruma altındaki alageyik soyunun salgın hastalık ya da orman yangınlarında yok olmaması için de çalışmalar yürüten Doğa Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında ’’Alageyiklere Yeni Yaşam Alanları Oluşturma Protokolü’’ imzalanmıştı. Protokol çerçevesinde alageyiklerin soylarının korunması için geyiklerin bir kısmı Antalya Düzlerçamı bölgesinden Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı beldesindeki Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı’na nakledilmişti. 2001 yılının Mart ayından itibaren başlayan nakiller sonucu Alageyikler için Kuşadası’ndaki Milli Park’ın vatandaşlara kapalı olan kısmında 4 hektarlık bir alan ayrılmış, adaptasyon sürecinin ardından ise alageyikler doğal yaşama bırakılmıştı.

Kuşadası’na nakledilen alageyiklerin doğum yaparak üremesi turizme ayrı bir renk katarken, Dünyaya Türkiye’den yayılan ve orijinal olarak sadece Türkiye’de bulunan alageyiğin korunması ve yaygınlaştırılması dünya biyolojik çeşitliliği açısından da son derece önemli bulunmuştu.

Türkiye’de alageyik yaşamasına uygun habitatlar arasında yapılan inceleme sonucunda Dilek Yarımadası Milli Parkı bu yerleştirmenin yapılabileceği, koruma sorununun nispeten az olduğu ve habitatın son derece uygun olduğu bir alan olarak değerlendirilmişti.

2011 yılı Mart Ağustos aylarında iki ayrı grupta toplam 18 adet alageyik Düzlerçamı Milli Parkından Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkına nakledilerek yaklaşık 5 hektarlık bir sahada 40-45 gün adaptasyon sürecini geçirmelerinin ardından Milli Parkta doğal yaşam ortamına bırakılmışlardı. Boynundaki cipler sayesinde uydu aracılığı ile de takip edilen alageyiklerin foto kapanlar ile de arazideki sağlık durumlarının gözlemlendiği belirtildi. Geyiklerin sürekli çoğaldığını belirten Muğla Orman Bölge’nin eski müdürü Orman Genel Müdürülüğü Müsteşar Yardımcısı İbrahim Çiftçi, “Milli parka 32 alageyik 10 bin 700 keklik bıraktık” dedi.

Bu yöndeki çalışmaları sadece çevre ve ormancılık açısından bakmadıklarını foto safari ve benzeri turizmin deniz turizmine göre daha çok getirisi olan bir sektör olduğunu belirten Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, tabiat güzellikleri için de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Milliyet.com.tr 10.02.2016