Milli Park İhalesi Kuşadası Belediyesi’nin

DY2Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içindeki işletmeler, plajlar ve ziyaretçi merkezi’nin işletilmesi ihalelerini Kuşadası Belediyesi kazandı.

İki bölümde, iki gün üst üste yapılan ihalelere, belediye meclisinden oybirliğiyle yetki alan Belediye Başkanı Özer Kayalı katıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü’nün Manisa’daki binasında 9 Temmuz 2014 günü yapılan ilk bölüm ihaleye beş firma katıldı. Aydınlık ve İçmeler koylarındaki kır gazinosu, büfe ve plaj faaliyetlerini kapsayan ihaleyi, 1 milyon 50 bin lira veren Kuşadası Belediyesi aldı. İkinci gün dört firmanın katıldığı ihale ise Karasu Koyu, Kavaklıburun Koyu’ndaki kır gazinosu, büfe, plaj faaliyetlerini ve Doğanbey Köyü Ziyaretçi Tanıtım Merkezi’nin işletmeciliğini kapsayan ihaleyi de yine Kuşadası Belediyesi, 526 bin liraya aldı.

Barındırdığı bitki örtüsü, doğal güzellikleri ve bölgenin oksijen deposu konumundaki Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nınKuşadası için çok büyük önem taşıdığını belirten Başkan Kayalı, ihaleleri almaktan mutlu olduklarını söyledi: “Kuşadası yeniden bir diriliş yaşıyor.Davutlar ve Güzelçamlı beldelerinin de katılımıyla büyüyen, sınırları genişleyen Kuşadası’nın her değerine sahip çıkmak zorundayız. Milli park, bu anlamda en önemli değerlerimizden biri. Kuşadası’na, turizme yakışır bir konuma getirilmeli. Oradaki herhangi bir olumsuzluğun, yaşanacak sıkıntının faturası, başta Kuşadası olmak üzere tüm ülkeye kesilir. Bunun bilinciyle ihaleye katıldık. Yılda yüz binlerce binlerce kişinin piknik yaptığı, gezdiği, soluklandığı milli parkı belediyemiz işletecek, koruyup kollayacak. İhaleye girmeden önce kaymakamımız, turizmcilerimiz, acentelerimiz, sivil toplum örgütlerimizin temsilcileriyle konuştuk, hepsinin tam desteğini aldık. Turizm ve Kuşadası için bu ihaleye girdik ve Kuşadası’na kazandırdık.” dedi.

Giriş ücreti Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce alınan Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası Belediyesi tarafından 31 Aralık 2018 tarihine kadar işletilecek.

CİHAN 11.07.2014