Kuşadası Yeni Alageyiklerine Kavuştu

DY11Türkiye’de yalnızca Antalya Düzlerçamı bölgesinde bulunan ve soylarının korunması için bir kısmı 2011 yılının Mart ayından itibaren Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı beldesindeki Dilek Yarımadası Milli Parkı’na nakledilen alageyiklerin yeni yavruları dünyaya geldi.

Koruma altındaki alageyik soyunun salgın hastalık ya da orman yangınlarında yok olmaması için harekete geçilmiş, bu çerçevede ilk olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arasında ”Alageyiklere Yeni Yaşam Alanları Oluşturma Protokolü” imzalanmıştı. Protokol çerçevesinde alageyiklerin soylarının korunması için geyiklerin bir kısmı Antalya Düzlerçamı bölgesinden Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı beldesindeki Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı’na nakledilmişti. 2001 yılının Mart ayından itibaren başlayan nakiller sonucu Alageyikler için Kuşadası’ndaki Milli Park’ın vatandaşlara kapalı olan kısmında 4 hektarlık bir alan ayrılmış, adaptasyon sürecinin ardından ise alageyikler doğal yaşama bırakılmıştı.

Kuşadası’na nakledilen alageyikler 2012 yılının Temmuz ayında doğum yaparak ilk yavrularını vermişti. Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’daki Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda yaşamlarına devam eden alageyikler, yeni yavrularını da doğurmaya devam ediyor. Dilek Yaramadası Milli Parkı’nın yeni sakinlerinin doğumu üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bölge Müdürlüğümüzce 2011 yılında Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasından alınarak, Dilek Yarımadası ve B. Menderes Deltası Milli Parkına 20 adet alageyik yerleştirilmişti.

Yerleştirme alanı olarak Dilek Yarımadası ve B. Menderes Deltası Milli Parkının seçilmesi; coğrafi koşullarının uygun olması, alana giriş ve çıkışların kontrol altında tutulması, kaçak avcılığın hiç olmaması, büyük memelilerin yaşaması için elverişli toprak ve hava koşullarına sahip olmasıdır. Alageyiklerin yerleştirildikleri bölgede bulunan fotokapan görüntülerinde 5 adet sağlıklı yeni yavrunun varlığı tespit edildi. Geçen yıl 4 adet bu yıl ise 5 adet olmak üzere toplam 9 adet yavru olması alageyiklerin bölgeye uyum sağladığını ve çalışmalarımızın olumlu sonuç verdiğini göstermektedir.

Dünyada saf olarak sadece ülkemizde bulunan bu türün neslini sağlıklı bir şekilde Dilek Yarımadasında devam etmesi için Milli Parkta çeşitli önlemler alınmıştır. Özellikle yaz aylarında çok büyük su sıkıntısının çekildiği Milli Parkta 7 adet yalak ve iki adet su çukuru yapılmış, ayrıca alanda 15 adet fotokapanla sürekli olarak tüm bireylerin sağlık durumları takip edilmektedir“ denildi.

Zafer HACISALİHOĞLU İHA 21.07.2014