Kurşunlu Manastırı Restorasyonu 2016 Yılında Başlayacak

KURŞUNLU MANASTIRI RESTORASYONU 2016 YILINDA BAŞLAYACAKKuşadası’na bağlı Davutlar’da bulunan ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan 900 yıllık Kurşunlu Manastırı’nın restorasyon çalışmalarının 2016 yılında başlayacağı açıklandı.

Kurşunlu Manastarı’nın korumaya alınmasına yönelik girişimlerin ardından bir açıklama yapan İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, Kurşunlu Manastırı ile ilgili bir proje çalışması başlattıklarını belirterek, restorasyon çalışmalarının 2016 yılı yatırım programına alındığı söyledi.

Yıkılma tehlikesine rağmen ziyaretçilerin akınına uğrayan Kurşunlu Manastırı’nda Uzmanlar, ziyaretlerin de büyük tehlikeye neden olması nedeniyle turizm sezonuyla birlikte yeniden gündeme gelen Kuşadası’na bağlı Davutlar’daki Kurşunlu Manastırı ile ilgili proje yürüttüklerini kaydeden İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, “Kurşunlu Manastırı’nın turizme kazandırılması için yapılacak çalışmalar, Genel Müdürlük ve Bakanlıkça 2016 yatırım programına alındı. Proje ile manastırın orijinal dokusunu bozmadan çok titiz bir çalışma yürütüyoruz. Geçtiğimiz hafta bölgede bir çevre planlaması yapıldı. Manastır yapısı üzerinde çıkan ağaçların, çevresindeki ağaçlar zarar görmeden sökülmesi gerekiyor. Bu çalışma, Orman Bölge Müdürlüğünce yürütülecek. Bunun sonrasında Kurşunlu Manastırı’nda rölöve ve restorasyon çalışmaları kısa sürede başlayacak. Projenin tamamlanmasıyla manastırı, 2017 yılında turizme kazandırmayı hedefliyoruz “ dedi.

IHA  04.08.2015