Kum zambakları için koruma çalışmaları başlatıldı

mp16Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD)`nin müracaatı üzerine İzmir`in Selçuk ilçesi sınırları içinde bulunan Pamucak sahilindeki kumullarda yoğun olarak görülen kum zambakları koruma altına alındı.

Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD)`nin müracaatı üzerine İzmir`in Selçuk ilçesi sınırları içinde bulunan Pamucak sahilindeki kumullarda yoğun olarak görülen kum zambakları koruma altına alındı.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı, 4. Bölge Müdürlüğü duyarlılık göstererek koruma çalışmalarını başlattı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Manisa 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak’ın takip ettiği çalışmalara, Kuşadası Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Erdinç Kutsal, İzmir Şube Müdürü Hayati Binboğa, Milli Park Mühendisi İ.Mehmet Kahraman, Milli Park Personelleri ve EKODOSD üyeleri katıldı.

Çalışmalar kapsamında yerli yabancı binlerce turistin ve Selçuk halkının geldiği Pamucak sahillerinde belirlenen alanlara uyarı tabelalarının yanı sıra büyük bilgilendirme tabelaları da dikildi. Dikim çalışmaların ardından alandaki turistik işletmelere de kum zambakları ile ilgili bilgiler verilerek koruma çalışmalarına onlarında katılmaları sağlandı.

Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Kum zambağı gibi nadir türlerin gelecek nesillere de ulaşabilmesi için, turizmle iç içe olan bu bölgenin korunarak kullanılması gerekir. Bu önemli bitki, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, sivil toplum örgütlerinin, turizm işletmelerinin, yöre insanlarının işbirliğiyle yapılacak ortak çalışmalarla daha iyi korunacaktır. Pamucak sahillerine plaja gelenlerin bu konuya hassasiyet göstererek gerekli koruma kriterlerine uymaları ve duyarlı davranmaları bitkinin geleceği açısından çok önemlidir. Turizmin yoğun yaşandığı Kuşadası ve Selçuk gibi önemli 2 kentin arasında bulunan kum zambaklarının turizme de kazandırılması gerekir. 2 kente de çok yakın olan bu alana mini turlar düzenlenebilir. Bitkinin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında açması turizm için bir avantajdır. Kum zambaklarının turizme kazandırılması, bitkinin değerini artırarak korunmasına katkı yapacaktır. Hatta birçok kentte yapıldığı gibi, kum zambaklarına dikkat çekmek için her yıl Ağustos ayında festivallerde yapılabilir.”

Bilindiği gibi Türkiye kıyılarında nadir olarak yetişen ve nesli tehlike altında bulunan doğal kum zambakları, Kuşadası Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın Dipburun ve delta kumullarında ve Didim Tavşanburnu Tabiat Parkı’nda da korunma altında bulunuyor.

KUM ZAMBAĞI

Kum zambağı (Pancratium maritimum) Nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasına ait, kıyı kumullarında yetişen soğanlı bir bitki türüdür. Tüm Akdeniz ülkelerinde ve Karadeniz’in güney kıyılarında yetişir. Çok yıllık, soğanlı, genişçe uzun şeritsi yapraklı, yaklaşık 40-45 cm boyunda, beyaz çiçekli, çiçeklenme zamanı Ağustos ve Ekim ayları arasındadır. Kum zambaklarının nesli tehlike altındadır. Türkiye`de bulunan zambakların nesilleri tehlike altında olması nedeniyle ülke dışına çıkarılması suçtur. Türe yönelik en önemli tehdit, kıyı bölgelerinde hızla yayılan yazlık konutlardır. Kumullar üzerinde zerafeti temsil eden beyaz görüntüsüyle hoş bir görüntü veren kum zambaklarının önemli özelliklerinden birisi de, kuraklık ve tuzluluğa dayanması, sıcakta çiçek açıyor olması ve hiç su istememesidir.

 (e-ha) Can Karabulut 11.08.2013