Eski Doğanbey

doganbeyGeçmişteki ismi Domatia olan bu köy, eski bir rum yerleşmesidir. Rum mimarisi ve Türk mimarisi öğelerini taşıyan bu köy, bir açık hava müzesi gibidir. Bu nedenle kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Eski Doğanbey köyüne 1924 yılında mübadele ile gelen Türkler yerleştirilmiştir, ancak altyapı ve genişleme imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle 1985 yılında Yeni Doğanbey köyünün olduğu yere taşınmışlardır. Buradaki birçok yapı harap hale gelmiş ve yıkılmıştır.

Günümüzde yerleşme dışından gelenler, satın aldıkları harabe halindeki yapıları, yeniden restore ettirmeye başlamışlardır. Hepsinin aslına uygun restore edildiği pek söylenmese de ortaya çıkan dış mekanlar, eski karakteristik dokuyu yansıtmaktadır

Ayakta kalan eski yapılardan birisi, iki yerleşme arasında bulunan Şapel (bugün depo olarak kullanılan bina), diğeri ise köyün girişindeki okul binasıdır. Ayrıca bu köyde geçmişte kilise olduğu sanılan bir başka yapının duvar kalıntıları da bulunmaktadır.

Yöre, Selçuklular zamanında iki yüzyıl boyunca devam eden Bizans-Türk mücadelesine sahne olmuş, daha sonra 1276 tarihinde Selçuklu Sultanı II. KılıçAslan’ın kazandığı zafer ile Türkler, Batı Anadolu’ya ve Menderes boylarına hakim olmuşlardır.