Doğa Yürüyüşü

doga yuruyusuDilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park alanı doğa yürüyüşü için çok elverişli alanlara sahiptir.

Doğa yürüyüşlerinde Milli Park’ın eşsiz bitki örtüsünü, dereleri, havuzları, şelaleleri ve doğa manzaralarını keşfetme imkanı bulabilirler.

Milli Park alanı içerisinde belirlenmiş mevcut yürüyüş alanı Olukdere kanyonu ile Eski Doğanbey köyündeki Tanıtım ve Ziyaretçi Merkezi arasında, alternatife bağlı olarak 16.4 km ve 17.8 km olarak belirlenen bir yürüyüş parkurudur.

Ziyaretçiler tanıtım merkezinin etkinlikleri kapsamında Olukdere Kanyonu’nda rehber eşliğinde doğa yürüyüşü turlarına katılabilirler.

Fakat bu etkinliklerin düzenlenmesi için mutlaka uyulması gereken bazı kurallar vardır.

-Rehbersiz olarak etkinlikte bulunacak kişi ve gruplar etkinlik başvuru formunu doldurup doga-yuruyusu2Milli Park Giriş Kapısı’na veya Ziyaretçi Tanıtım Merkezi’ne bırakmak zorundadır. Tura rehberli katılmak istiyenler en az 2 gün öncesinden Ziyaretçi Tanıtım Merkezi’ne veya Milli Park Giriş Kapısı’na haber vermeli ve etkinlik başvuru formunu doldurmalıdır.

-Katılımcıların seçecekleri güzargah hakkında Milli Park idaresinden temin edecekleri bilgi ve dökümanlar kendileri için faydalı olacaktır.

-Yürüyüş esnasında; yürüyüş parkuru dışına çıkılmaması, tehlikeli alanlarda bulunulmaması, riskli davranışlardan kaçınılması, turların sessiz bir şekilde çevredeki hayvanları rahatsız etmeden yapılması, yaban hayvanlarına yiyecek verilmemesi, ağaç ve bitki türlerine zarar verilmemesi, çiçek, dal, çiçek, dal, taş ve toprak toplanmaması, çöp bırakılmaması, ateş yakılmaması, sigara içilmemesi ve cep telefonu gibi mobil iletişim cihazlarının bulundurulması gibi uyarılar ziyaretçilere anlatılmalı ve bu yürüyüşlere katılanların da kurallara özenle uymaları gerekmektedir.

-Tur bitiminde bitiş noktasındaki Milli Park Giriş Kapısı’na veya Ziyaretçi Tanıtım Merkezi’ne haber verilmelidir.