Daikin’den Türkiye’nin Canı Kampanyasına Destek

260px-Pelecanus_crispus_HerbersteinWWF – Türkiye’nin  nesli tehlike altında olan Canlı türlerini korumak için yürüttüğü Türkiye’nin Canı Kampanyası’na bu yıl da Altın sponsor olan Daikin Türkiye, tüm müşteri ve çalışanları ile kampanyaya destek veriyor.

Daikin’den yapılan açıklamaya göre, çevre dostu ürünleri ile iklimlendirme sektöründe fark yaratan Daikin, doğa dostu projeleri desteklemeye devam ediyor. Daikin Türkiye, nesli tehlike altında olan canlı türlerinin korunması amacıyla WWF-Türkiye ile ikinci kez işbirliğine gitti. Bu işbirliği kapsamında Trabzon’daki ağaçbaşı turbalıkları, Büyük Menderes ve Gediz Deltası’ndaki tepeli pelikanlar, Muş’taki toy ve telli turnalar ile Kırklareli’ndeki akkuyruklu kartallar ile kuğular için geliştirilen koruma projelerine destek sağlanacak.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “Türkiye’nin Canı Kampanyası”nın altın sponsorluğunu Daikin Türkiye üstlendi. Daikin markalı klima alan tüm müşterileri adına “Türkiye’nin Canı Kampanyası”na bağışta bulunan Daikin Türkiye, bağış sertifikasını da müşterileri ile paylaşarak toplumsal bilincin gelişmesini amaçlıyor. Geçen yıl Türkiye’nin Canı Kampanyası kapsamında yaklaşık 20 bin bağış sertifikası veren Daikin Türkiye, bu sayıyı 100 bine ulaştırmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, geçen yıl destek vermeye başladıkları projenin müşterileri ve çalışanları tarafından oldukça benimsendiğini belirterek, “Nesli tükenmekte olan bir canlıya destek olmak, müşteri ve çalışanlarımızı bu kampanyaya ortak etmek hepimizi mutlu etti. Daha geniş bir kitleye ulaşılması amacıyla ‘Türkiye’nin Canı Kampanyası’na verdiğimiz desteği devam ettirme kararı aldık. Daikin üretici kimliği ile tüm dünyada enerji, çevre, verimlilik gibi faktörlere her zaman öncelik veriyor ve bu konularda her türlü gelişmeye öncülük etmeye gayret ediyor. Bu tür çalışmaları bir görev olarak kabul ediyor ve bu yönde çalışıyoruz” bilgisini verdi.

Yerel projelerin ülkede doğayı korumanın geleceği açısından hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak ise Daikin Türkiye ile yaptıkları işbirliğinin önemine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Biyolojik çeşitlilik açısından gerçekten gurur duyulacak zenginlikte bir doğal mirasa sahip olan Türkiye’de, çok sayıda tür doğal yaşam ortamlarıyla birlikte tehlike altında. Ülkemizin doğasını korumak ancak yöre halkının kendi değerlerine sahip çıkmasıyla mümkün. Türkiye’nin her köşesinde destek ihtiyacı olan sayısız doğa koruma projesi bulunuyor. Tamamlanan projelerin geldiği nokta, Türkiye’nin Canı Hibe Programı’na başlarken koyduğumuz hedeflere önemli ölçüde ulaştığımızı gösteriyor.”

WWF-Türkiye’nin 2010 yılında, eşsiz ancak tehlike altında olan doğal mirası konusunda farkındalık yaratmak ve yerel sivil toplum kuruluşlarının kendi imkanlarıyla yörelerinde yürüttükleri projelere kaynak oluşturmak amacıyla başlattığı “Türkiye’nin Canı Kampanyası” kapsamında bu yıl, 4 yerel sivil toplum kuruluşunun projelerinin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Bu projeler ise üniversite, sivil toplum, basın, kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlendi.

A.A 26.03.2014