Büyük Menderes Deltası’nda Çevre Temizliği

dyDilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürlüğü, EKODOSD ve Doğanbey Su Ürünleri Kooperatif Başkanlığı işbirliğiyle Büyük Menderes Deltası balıkçı ağlarından temizlendi.

 

Nesilleri tükenme tehdi altında bulunan Tepeli Pelikanları’nın yanısıra 256 ayrı kuş türüne ev sahipliği yapan Büyük Menderes Deltası’nın balıkçı ağlarından temizlendiği bildirildi. Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nden (EKODOSD) yapılan açıklamada, Doğa Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Temsilciliği tarafından Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğiyle “Türkiye’nin Canı Hibe” kampanyası kapsamında desteklenen “Tepeli Pelikanlarını Koruyoruz” projesinin devam ettiği belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürlüğü, EKODOSD ve Doğanbey Su Ürünleri Kooperatif Başkanlığı işbirliğiyle Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından Büyük Menderes Deltası’nda balıkçı ağlarını hedefleyen bir çevre temizliğinin gerçekleştirildiği belirtlen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Nesilleri küresel ölçekte tehlike altında bulunan tepeli pelikanlar ile birlikte 256 ayrı kuş türüne de ev sahipliği yapan Büyük Menderes Deltası, Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Park Müdürlüğü, Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği tarafından yürütülen çalışmayla buradaki kuş türlerinin yaşamlarını tehdit eden terk edilmiş ağlardan temizlendi. Kuşların yumurta bıraktığı alanlardaki ağlar, yumurtadan çıkan yavruların yaşamını etkilememesi için kaldırıldı. 120 yıl boyunca doğada çözünmeden kalan ağlar ve suyun içinde toksik hale gelen kurşunlar denizden toplanarak teknelere taşındı. Kuşların ürediği Karina Dalyan’ındaki deniz börülcelerinin içinde bulunan pinterler teknelere çıkarıldı. Ağlarla birlikte denize atılan ve kıyılarda biriken tüm plastik kaplar, pet şişeler toplandı.”

Büyük Menderes Deltası Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Park Müdürü Erdinç Kutsal da yaptığı açıklamada, Karina Dalyan’ında terk edilen, bırakılarak unutulan tüm ağları ve kıyıda biriken plastikleri EKODOSD üyeleri ve Doğanbey Su Ürünleri Kooperatifi balıkçılarıyla birlikte temizlediklerini söyledi. Kutsal, “Delta ekosistemini olumsuz etkileyen bu tür atıkları sürekli denetleyerek, yine elbirliğiyle temizleyeceğiz. Alanda yine işbirliği yaparak bilinçlendirme çalışmalarıyla bu tür kirlilikleri engelleyeceğiz. Deltada kuşların yaşamlarını tehdit eden tüm sorunlardan uzak özgür bir şekilde uçtuğu sağlıklı bir ekosistem için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü de, Büyük Menderes Deltası ve Karina Dalyanı’nın tüm ağlardan temizlendiğini belirterek, “Büyük Menderes Deltası’ndaki tepeli pelikanları, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Bilim adamlarıyla birlikte izlemeye devam ediyor ve onların yaşam alanlarına olan tehditler konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Deniz Haber Ajansı 01.07.2014