Dilek Yarımadası’nda bulunan Bizans şapelleri restore edilecek

dilekyarimadasi1Dilek Yarımadası’ndaki ormanlık alanda Bizans dönemine ait 3 tarihi şapel bulundu. Şapellerin restore edilerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Dilek Yarımadası Milli Park Müdürü Erdinç Kutsal, ”Şapellerin her birinin içerisinde odalar, mutfak ve avlu kısımları bulunuyor. Ayrıca şapellerin iç kısımlarında mum koyulan yerler ve dua edilecek kısımlar mevcut. Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden alınacak izinle tarihi şapeller üzerinde restorasyon çalışması yapılmasında herhangi bir sakınca yok.”

Aydın Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka ise, ”Yeni bulunan şapellere yakın konumdaki, Davutlar Kurşunlu Manastırı’nda temizlik ve kurtarma kazısı çalışması yapılması için çalışmalara başladık. Bu aşamadan sonra yeni şapelleri de gündemimize alabiliriz. Mülkiyet sahibi kuruluş tarafından restorasyon projesi hazırlatılıp bunun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’nce onaylanması gerekiyor. Onay sonrasında proje doğrultusunda restorasyon projesi gerçekleştirilebilir.” diye konuştu.

AA 30.01.2013