5.Güzelçamlı Bisiklet festivali

mpbf

Her yıl Eylül ayı içerisinde  sezon sonu belde turizmine katkı sağlayan bisiklet festivalinin bu yıl 5.si düzenlendi.

28-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen 5.Güzelçamlı Bisiklet festivalinin açılışında Belediye başkanı Özkal Yüksel, Kuşadası kaymakamı Muammer Aksoy, Kuşadası Belediye başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası Emniyet Müdürü Mustafa Topal, Bisikletliler Derneği başkanı Murat Suyabatmaz, Bisiklet Federasyonu Temsilcileri Adem Koçay, Bayram Kurşunel, Belediye Meclis üyeleri, Güzelçamlı halkı ve ülkemizin bir çok yerinden pedallamaya gelen 600 civarı bisiklet dostu katıldı.

Belediye Başkanı Özkal Yüksel Festival açılış konuşmasında ”Bu yıl 5.sini gerçekleştirmek için toplandığımız Festivalimizin 1.sini düzenlerken çeşitli amaçlarımız hedefleriz vardı.

İlk festivalin yapılmasına karar verdiğimizde Güzelçamlı’nın bir tatil beldesi olması gerçeğinden hareketle, öncelikle beldemizin turizm alanında tanıtımını sağlamak, Beldemizin doğal güzelliklerini, tarihi değerlerini, coğrafi konumunun sağladığı avantajları, iklim özelliklerini dört mevsim turizm ve tatil yapılabilir olduğunu duyurmak ve insanların buraya gelip dört mevsim boyunca turizm faaliyetlerinde bulunmalarını teşvik etmeyi amaçladık.  Bu amacımıza büyük ölçüde ulaştığımızı düşünüyorum. Çünkü 5 yılda Güzelçamlı’nın sadece Temmuz, Ağustos aylarında tatil yapılan bir belde olmadığı, yılın on iki ayında her yaşta  yediden yetmiş yediye herkesin  turizm faaliyetlerinde bulunulabilecek bir yer olduğunu yurt içinde ve yurt dışında birçok insan gördü ve anladı.

Bunun yanında bir turizm bilinci yaratmayı hedefledik. Sürdürülebilir bir turizm politikası çerçevesinde doğaya saygılı, kaynaklarını tüketmeyen, yerel kültürle, yerel halkla kaynaşarak yürütülen, her kesime ekonomik girdi, katkı sağlayan bir faaliyet olduğunu halka anlatmak ve bu doğrultuda politikalar geliştirmeyi hedefledik. Bisiklet festivalimizin amaçlarından bir tanesi de kamu kurumlarının dikkatini çekmekti bunda da büyük ölçüde başarıya ulaştığımıza inanıyorum.

Yerel yönetimlerin bisikletli yaşama çok önem vermeleri gerektiğine inanıyorum. Bisiklet sadece bir spor değil, bir yaşam biçimi, bir kültür bisikletle yaşamlarını paylaşan insanlar, çevre duyarlılıkları çok yüksek, barışçıl amaçları olan, kültür seviyesi yüksek kaynaşmayı seven dost canlısı insanlar.

Tüm katılımcılara 5. Güzelçamlı bisiklet festivaline katılımlarından dolayı teşekkür eder iyi festivaller dilerim” dedi.

Güzelçamlı Belediyesi 30.09.2013